To co się wydarza jest właściwe i powinno uzyskać wsparcie. Określone zdarzenie wygląda na złe lub na niekorzystne* tylko wówczas, gdy nie rozumiemy dostatecznie kontekstu danego zjawiska czy zdarzenia.(Joe Goodbread w Dreambody Toolkit)

*wyjatkiem sa naduzycia!

Nie da się wieść przyjemnego życia jeśli nie żyje się mądrze, dobrze i sprawiedliwie i nie da się żyć mądrze i dobrze i sprawiedliwie, nie żyjąc przyjemnie. (Epikur)

piątek, 20 września 2013

Szaman to nie jedynie Jakis tam chory człowiek, on jest chory człowiek, który wyleczył siebie.


Szaman

Wyzwanie

Symptomy choroby, zmartwienia i twoje uczucia ich dotyczące, mogą być postrzegane jako posłańcy przychodzący po to, aby poinformować cię o czymś ważnym w ciele lub umyśle. W dawnych czasach, gdy królowi nie podobała się wiadomość, którą otrzymał, czasami zabijał posłańca. Jest to równoznaczne ze stłumieniem symptomów czy uczuć, gdy są niechciane. Zabicie posłańca i zaprzeczenie informacji lub wściekłość na nią, nie są inteligentnym podejściem do leczenia. To czego nie chcemy robić to ignorowanie lub zrywanie podstawowych połączeń, które mogą wypełnić znaczące sprzężenia zwrotne i odbudować samoregulację i równowagę. Naszym prawdziwym wyzwaniem, gdy mamy symptomy, jest zauważenie tego czy możemy wysłuchać ich przekazu i naprawdę je usłyszeć, wziąć je do serca, co oznacza utworzenie pełnego połączenia.
 
/Jon Kabat-Zinn/