To co się wydarza jest właściwe i powinno uzyskać wsparcie. Określone zdarzenie wygląda na złe lub na niekorzystne* tylko wówczas, gdy nie rozumiemy dostatecznie kontekstu danego zjawiska czy zdarzenia.(Joe Goodbread w Dreambody Toolkit)

*wyjatkiem sa naduzycia!

Nie da się wieść przyjemnego życia jeśli nie żyje się mądrze, dobrze i sprawiedliwie i nie da się żyć mądrze i dobrze i sprawiedliwie, nie żyjąc przyjemnie. (Epikur)

piątek, 16 września 2011

Psychologia wyzwolenia

Dopóki człowiek nie obejmie współczuciem wszystkich żywych stworzeń, dopóty on sam nie będzie mógł żyć w pokoju.

Odwrotnością współczucia jest widzenie świata czarnobiałego, podzielonego na dwa obozy: tych co myślą tak jak ja, czyli tych dobrych o słusznych poglądach, i tych innych, którzy nie myślą tak jak ja, czyli nie mają racji, są głupi i zli.

Konsekwencją takiego podziału  jest to, że sami jesteśmy przy tym nieszczęśliwi, wojujacy i sami ograniczamy własną wolność umysłu. Innymi słowy to pułapka.

Czemu nie dawać by każdemu człowiekowi miłości (nie tylko najblizszym) - bezwarunkowo, umieć współczuć komuś, współodczuwać jego sytuacje? Umiejętność współczucia otwiera twórczą energie, przynosi zrozumienie siebie i świata, swojego miejsca w nim. Przynosi ulgę, bo opowiadamy się po stronie dobra. Radość i uspokojenie to efekty uboczne.

Jak nauczyć sie współczucia, aby czuć je emocjonalnie, sercem, nie tylko intelektualnie?

1.etap : pokochać kogoś, kto jest kimś wyjątkowym np.autorytet
2.etap :pokochać siebie samego
3.etap: pokochać kogoś całkowicie obcego np.kierowce autobusu itp./on nie musi o tym wiedzieć/
4.etap: pokochać trudną osobę
5 etap:pokochać wszystkie istoty = wyzwolić sie.