To co się wydarza jest właściwe i powinno uzyskać wsparcie. Określone zdarzenie wygląda na złe lub na niekorzystne* tylko wówczas, gdy nie rozumiemy dostatecznie kontekstu danego zjawiska czy zdarzenia.(Joe Goodbread w Dreambody Toolkit)

*wyjatkiem sa naduzycia!

Nie da się wieść przyjemnego życia jeśli nie żyje się mądrze, dobrze i sprawiedliwie i nie da się żyć mądrze i dobrze i sprawiedliwie, nie żyjąc przyjemnie. (Epikur)

czwartek, 20 lutego 2014

DLACZEGO TAK TRUDNO JEST NAM LUBIĆ SIEBIE? - dopytuję Brene Brown na koniec naszej rozmowy. "Ze strachu - odpowiada bez namysłu. - Boimy się, że jak pokażemy ludziom swoje prawdziwe » ja «, to się od nas odwrócą. Poza tym często wydaje nam się, że szczęście jest gdzieś na zewnątrz i tam musimy go szukać - jak będziemy mieć większy dom, lepsze stanowisko, droższy samochód, to wtedy dopiero będziemy warci miłości. W końcu, dlatego że czasem łatwiej jest nam po prostu rzucić się w wir pracy, żeby mieć na ten drogi dom czy samochód, niż zagłębić się w pracę nad sobą.

- A nie boimy się przypadkiem tego, że jak już zagłębimy się w tę pracę nad sobą, to niektóre nasze relacje się skończą?
Ja mogę nawet zagwarantować, że się skończą. Zawsze się znajdą jacyś ludzie, których nasza zmiana wkurzy albo którzy poczują się nią zagrożeni, ale my mamy ją przeprowadzić właśnie przecież dla siebie, nie dla innych. Czasem być może po raz pierwszy w życiu.

- To nie egoizm?

- Miłość własna to najbardziej odważna i najtrudniejsza rzecz na świecie! Zastanawiała się pani kiedyś, dlaczego często potrafimy być tacy wyrozumiali, ciepli i kochani dla własnych dzieci, a siebie traktujemy jak wroga? Dlaczego, kiedy noga nam się powinie, popełnimy wielki błąd, obrzucamy się wyzwiskami, wyznaczamy sobie kary, a kiedy naszych bliskich spotka to samo, śpieszymy im z pomocą i wsparciem? Dlaczego sobie nie potrafimy okazać takiego ciepła? Bo to cholernie trudne! Wymaga determinacji i czasu.

- Praktyczna rada na życie autentyczne, pani doktor?

- Zamiast się nieustannie krytykować, potraktuj siebie tak jak kogoś, kogo kochasz. Aha, i jeszcze jedno: Pogódź się z tym, że każdego dnia na pewno coś spieprzysz".

Zrodelko

Spieprzylam juz dzis tylko 2 rzeczy...