To co się wydarza jest właściwe i powinno uzyskać wsparcie. Określone zdarzenie wygląda na złe lub na niekorzystne* tylko wówczas, gdy nie rozumiemy dostatecznie kontekstu danego zjawiska czy zdarzenia.(Joe Goodbread w Dreambody Toolkit)

*wyjatkiem sa naduzycia!

Nie da się wieść przyjemnego życia jeśli nie żyje się mądrze, dobrze i sprawiedliwie i nie da się żyć mądrze i dobrze i sprawiedliwie, nie żyjąc przyjemnie. (Epikur)

czwartek, 15 marca 2012

Terapia z cialem albo przez cialo

"Uważam, że każdy, kto rozpoczyna pracę terapeutyczną, ostatecznie przyswaja sobie teorię, która w największym stopniu odnosi się do niego samego. Nie inaczej było ze mną. Jeszcze przed rozpoczęciem mojej pracy byłem świadomy tego, że umysł i ciało powinny być zintegrowane. Ale dopiero potem zdałem sobie sprawę, dlaczego tak jest w moim przypadku. Otóż moja matka była typową intelektualistką, pojmowała świat rozumem; ojciec był jej przeciwieństwem – kochał przyjemności, był zorientowany na ciało. Byłem częścią jego i jej, ale nie całością siebie."  /A.Lowen/

Ilu z nas jest caloscia siebie?

Im buchstäblichen Sinn stehen alle Menschen mit beiden Beinen auf der Erde, im energetischen Sinn ist das aber nicht immer der Fall. Wenn die Energie eines Menschen nicht kräftig in seine Füße fließt, ist sein energetischer und gefühlsmäßiger Kontakt zum Boden begrenzt.
Alexander Lowen, Bio-Energetik

Biorac doslownie stoimy na ziemii obydwoma nogami, w sensie energetycznym nie jest jednak tak zawsze. Jesli energia czlowieka nie przeplywa dobrze do stop, jest jego energetyczny i uczuciowy kontakt z podlozem niepelny i ograniczony.

Wenn man ein erfüllteres und reicheres Leben führen möchte, muß man sein Herz zuerst dem Leben und der Liebe öffnen. Ohne Liebe - zu sich selbst, zum Mitmenschen, zur Natur und zum Kosmos - ist ein Mensch kalt, isoliert und inhuman, also unmenschlich. Die Wärme, die uns mit der Welt vereint, in der wir leben, fließt von unserem Herzen. Das Gefühl der Liebe ist nichts anderes als diese Wärme. Das Ziel jeder Therapie besteht darin, dem Menschen bei der Entwicklung einer ganz bestimmten Fähigkeit zu helfen - der Fähikeit, Liebe zu geben und zu empfangen. Die Behandlung soll das Herz erweitern, nicht nur den Geist.
Alexander Lowen, Bio-Energetik

Jesli czlowiek chce prowadzic pelne i bogate zycie, musi najpierw swoje serce otworzyc na zycie i na milosc.  Bez milosci - do siebie samego, do wspoltowarzyszy, do natury, kosmosu - czlowiek jest zimny, wyalienowany, wyizolowany, nie humanitarny, wiec nie ludzki. Cieplo, ktore laczy nas ze swiatem, w ktorym zyjemy, wyplywa z naszych serc. Uczucie milosci to nic innego jak to cieplo. Cel kazdej terapii to pomoc czlowieku w rozwoju tej umiejetnosci- umiejetnosci do dawania i do otrzymywania. Leczenie powinno objac tez serce, nie tylko ducha.

Gewohnheitsmäßig hochgezogene Schultern zeigen an, daß der Betreffende unter einer chronischen Angst leidet, die er nicht abschütteln kann, da sie ihm nicht bewußt ist.Alexander Lowen, Bio-Energetik, Rowohlt Verlag, Reinbek bei Hamburg, 1983, S. 165

Nawyk wysoko utrzymywanyhc ramion pokazuje, ze pacjent cierpi na chroniczny lek, ktorego nie umie zrzucic (z ramion wytrzasnac), bo nie jest tego swiadomy.

Gleichgültig, auf welche Weise Eltern ihr Kind anblicken - der Blick wird sich auf die Gefühle des Kindes auswirken und kann sein Verhalten tiefgehend beeinflussen.Alexander Lowen, Bio-Energetik, Rowohlt Verlag, Reinbek bei Hamburg, 1983, S. 248

Wszystko jedno, w jaki sposob rodzice patrza na swoje dziecko, spojrzenie oddzialuje na uczucia dziecka i moze gleboko wplynac na jego zachowanie.